  • ADM7170ACPZ-1.3-R7
ADM7170ACPZ-1.3-R7
advertisement
Manufacturer No:
ADM7170ACPZ-1.3-R7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADM7170ACPZ-1.3-R7
Package:
8-WFDFN Exposed Pad, CSP
Description:
Enable, Soft Start Fixed 0.5mm ADM7170 PMIC 8 8-WFDFN Exposed Pad, CSP
Quantity:
In Stock : 6
Step5Bar-code shipping tag
ADM7170ACPZ-1.3-R7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 4 months ago)
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-WFDFN Exposed Pad, CSP
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    ADM7170
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    5.1mA
  • Voltage - Input (Max)
    6.5V
  • Output Voltage
    1.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    500mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    2mA
  • Control Features
    Enable, Soft Start
  • Accuracy
    0.75 %
  • Output Voltage 1
    1.3V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    2.3V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    2mA
  • Dropout Voltage
    42mV
  • Min Current Limit
    700mA
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm