  • ADM6346-40ARTZ-R7
ADM6346-40ARTZ-R7
advertisement
Manufacturer No:
ADM6346-40ARTZ-R7
HK JDW NO:
84-ADM6346-40ARTZ-R7
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
ADM6346-40ARTZ-R7
Description:
3V3 Terminals 3-Pin ADM6346 Voltage supervisor1 Channels Min 1V Max 5.5V
Purchasing and Inquiry
ADM6346-40ARTZ-R7 Overview
There are 3 terminals connected to this power management, which makes it easy to mount. Tape & Reel (TR)-packaging is used. As a reference, this IC management includes 1 functions for your convenience. Power management consists of 1 channels, each of which can be used independently. There are TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 functions included in this PMIC so that you can refer to them. Several of the benefits of this PMIC are also shared by other Simple Reset/Power-On Reset products. Packages are specified to have an average peak reflow temperature of 260. The supervisor is always powered by a 3V volt supply. Surface Mount mounts IC management. There is a subcategory called Power Management Circuits for this power management. In total, the power management has 3 pins in it. 3 pins make up the power management. In order for this PMIC to work correctly, the minimum supply voltage (Vsup) should be greater than 1V. The maximum supply voltage (Vsup) in this PMIC should not exceed 5.5V volts. A Surface Mount mounting type is recommended. This range of temperature should be set for the supervisors: -40°C~85°C TA. While this power management is operating, it will output Push-Pull, Totem Pole as the output voltage. As far as the supply current of the power management is concerned, it is 500nA. It is always advisable to use ADM6346, the base supervisor number, when searching for similar PMICs from the manufacturer. It is possible to monitor 1 inputs at the same time on the power management as a whole.
ADM6346-40ARTZ-R7 Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 1V
500nA operating supply current
ADM6346-40ARTZ-R7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. ADM6346-40ARTZ-R7 Voltage Supervisors applications.
  • Display equipment
  • Leakage current detection
  • FPGA design
  • Cloud computing
  • Personal computers
  • Dash board
  • Set top box
  • Automotive permanent magnet synchronous motors
  • Analog circuit
  • Electronics installed in the vehicle
Step5Bar-code shipping tag
ADM6346-40ARTZ-R7
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    3
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.96mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ADM6346
  • Output
    Push-Pull, Totem Pole
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Operating Supply Current
    500nA
  • Voltage - Threshold
    4V
  • Reset Timeout
    100ms Minimum
  • Min Reset Threshold Voltage
    3.94V
  • Max Reset Threshold Voltage
    4.06V
  • Threshold Voltage
    +4.0V
  • Undervoltage Threshold
    3.94V
  • Overvoltage Threshold
    4.06V
  • Number of Monitored Inputs
  • Reset Delay Time
    185 ms
  • Length
    2.9mm