  • ADM6316AZ29ARJZ-R7
ADM6316AZ29ARJZ-R7
advertisement
Manufacturer No:
ADM6316AZ29ARJZ-R7
HK JDW NO:
84-ADM6316AZ29ARJZ-R7
Description:
3.3V5 Terminals 5-Pin ADM6316 Voltage supervisor1 Channels Min 1V Max 5.5V
Purchasing and Inquiry
ADM6316AZ29ARJZ-R7 Overview
A total of 5 terminals are used to mount this power management. Tape & Reel (TR)-packaging is used. In this PMIC, you can find 1 functions for your reference. On this supervisor, there is a series of 1 channels that can be found. There are SC-74A, SOT-753 functions included in this PMIC so that you can refer to them. As with other Simple Reset/Power-On Reset products, this IC management also offers a wide range of benefits. During the reflow process, a peak temperature of 260 is specified for the package. IC management conducts in a 3.3V-voltage supply. Surface Mount mounts power management on the wall. There is a subcategory called Power Management Circuits for this power management. In total, IC powers are 5 pins on the board. There are 5 pins on the supervisor. Normally, the supply voltage (Vsup) for this PMIC should not be lower than 1V. Voltage (Vsup) shouldn't exceed 5.5V volts in this PMIC. Surface Mount mounting is recommended. This range of temperature should be set for the supervisors: -40°C~85°C TA. While in operation, this supervisor has a voltage output of Push-Pull, Totem Pole. There is a supply current of 20μA for the power management. If you want to search for similar IC managements of this manufacturer, you can always refer to ADM6316, which is the base power ics number. The power management can work with a maximum supply temperature of 20μA. In total, there are 1 inputs on the power management that can be monitored.
ADM6316AZ29ARJZ-R7 Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 1V
20μA operating supply current
ADM6316AZ29ARJZ-R7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. ADM6316AZ29ARJZ-R7 Voltage Supervisors applications.
  • Battery-powered equipment
  • Medical-specific isolation transformer
  • Low voltage/high power - AI, GPU
  • Personal computers
  • Smartphones
  • Data storage applications
  • Battery cars
  • Detection of phase imbalance
  • Efficient information transmission
  • Network equipment
Step5Bar-code shipping tag
ADM6316AZ29ARJZ-R7
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Part Status
    Active
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Voltage - Threshold
    2.93V
  • Reset Timeout
    1ms Minimum
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.886V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.974V
  • Number of Monitored Inputs
  • Length
    2.9mm