  • ADM6316AY27ARJZ-R7
ADM6316AY27ARJZ-R7
advertisement
Manufacturer No:
ADM6316AY27ARJZ-R7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADM6316AY27ARJZ-R7
Package:
SC-74A, SOT-753
Description:
3.3V5 Terminals 5-Pin ADM6316 Voltage supervisor1 Channels Min 1V Max 5.5V
Purchasing and Inquiry
ADM6316AY27ARJZ-R7 Overview
It is mounted through 5 terminals on the power management. It is packaged with Tape & Reel (TR). In this IC power you will find 1 functions for you to refer to. This power managment ic consists of 1 channels, each of which can be used independently. Please find attached SC-74A, SOT-753 functions for your reference in this IC power. There are a number of benefits that this PMIC has in common with other Simple Reset/Power-On Reset manage ics. In order to ensure a good reflow performance, the package peak reflow temperature must be set at 260. During operation, the power ic is supplied with a voltage of 3.3V. The mount is attached to Surface Mount. It is possible to subcategorize this power ic as a Power Management Circuits chip. 5 pins are present in total in this power management. 5 pins make up the power management. It is recommended that Vsup should not be less than 1V for this IC power. Voltage (Vsup) shouldn't exceed 5.5V volts in this PMIC. Power management' mounting is recommended to be done with the Surface Mount type of mounting. It is recommended that the supervisor be set to this temperature: -40°C~85°C TA. While this power management is operating, it will output Push-Pull, Totem Pole as the output voltage. There is a supply current of 20μA for the power management. It is always advisable to use ADM6316, the base supervisor number, when searching for similar PMICs from the manufacturer. At the most, voltage supervisor can work with a supply temperature of 20μA. In total, the voltage supervisor has 1 inputs which are monitored at the same time.
ADM6316AY27ARJZ-R7 Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 1V
20μA operating supply current
ADM6316AY27ARJZ-R7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. ADM6316AY27ARJZ-R7 Voltage Supervisors applications.
  • Automotive permanent magnet synchronous motors
  • Electronics installed in the vehicle
  • Automotive power systems
  • Rechargeable batteries
  • Military electronics
  • Power distribution systems of operating room
  • Smartphones
  • Display equipment
  • DVR
  • Multi-voltage system
Step5Bar-code shipping tag
ADM6316AY27ARJZ-R7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    ADM6316
  • Output
    Push-Pull, Totem Pole
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Operating Supply Current
    20μA
  • Nominal Supply Current
    20μA
  • Max Supply Current
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    2.7V
  • Reset Timeout
    1ms Minimum
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.6595V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.7405V
  • Number of Monitored Inputs
  • Length
    2.9mm