ADG1609BCPZ-REEL7
ADG1609BCPZ-REEL7
84-ADG1609BCPZ-REEL7
16-WFQFN Exposed Pad, CSP
94ns, 93ns SP4T 4.5Ohm QUAD Analog Switches BREAK-BEFORE-MAKE ADG1609 16 Pins 100pA 5V 16-WFQFN Exposed Pad, CSP
In Stock : 999
Purchasing and Inquiry
ADG1609BCPZ-REEL7 Overview
Presented in 16-WFQFN Exposed Pad, CSP, this electrical component is convenient for overseas shipping. High reliability is achieved by using advanced packaging method Tape & Reel (TR). In Surface Mount, this analog switch is mounted. Multiplexer and demultiplexer circuits have a number 4:1. Extended operating temperature around -40°C~125°C TA. In total, there are 16 terminations. The electronic part delivers high-quality output through its 4 channels. Turning on and running the electrical part should be easy with a 5V voltage supply. A total of 16 pins are injected into the electrical part body. A SP4T switching circuit is used for these analog switches. A 2 circuit is present in this switch device. Using the ADG1609 search parameter, you can discover variants of the switch. An switch multiplexer with 4.5Ohm internal resistance has a value of 4.5Ohm. The datasheets for the 16 pins explain the functions. It is a typical Multiplexer or Switches analog multiplexer. A voltage higher than 16V should not normally be supplied to the switches. 3.3V is the lowest voltage the electrical component should receive. For this switch, a dual supply voltage is feasible, but it must not exceed 8VIn the case of dual power supplies, you should connect at least 3.3V. This product is integrated with an analog integrated circuit (IC) of type DIFFERENTIAL MULTIPLEXER. Operating voltages of 12V are compatible with the electrical part. The electrical component supports 8 inputs. 71MHz-bandwidths can be used to transfer data between multiplexers. There is 5Ohm Drain to Source resistance on this electronic part.
ADG1609BCPZ-REEL7 Features
4 Channels
Switch Circuit: SP4T
-3db Bandwidth: 78MHz
Bandwidth: 71MHz
Drain-to-Source resistance: 5Ohm
ADG1609BCPZ-REEL7 Applications
- Access Concentrators
- SDH
- USB 1.1 signal switching circuits
- Microwave transmission systems
- DSLAMs
- Automatic test equipment
- SONET
- Channelized and Unchannelized DS3 applications
- Relay replacements
- Routers
Package
ADG1609BCPZ-REEL7
Analog Devices Inc.84-ADG419BRZ-REEL8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-ADG408BRZ-REEL716-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-ADG202AKRZ-REEL716-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-ADG1408YRUZ-REEL716-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-ADG211AKNZ16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-FSA266K8X8-VFSOP (0.091, 2.30mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-NC7WB66K8X8-VFSOP (0.091, 2.30mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-ADG1334BRSZ-REEL20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-ADG201AKRZ-REEL716-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-ADG442BNZ16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Vishay Siliconix880-DG413DY-E316-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare