  • AD9387NKBBCZRL-80
AD9387NKBBCZRL-80
advertisement
Manufacturer No:
AD9387NKBBCZRL-80
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD9387NKBBCZRL-80
Package:
76-LFBGA, CSPBGA
Datasheet:
AD9387NKBBCZRL-80
Description:
0.5mm 1.8V 76 Video Processing Linear IC AD9387 76 Pin 80MHz 76-LFBGA, CSPBGA
Package / Case
Primaryly used in .
There are a lot of Analog Devices Inc.
AD9387NKBBCZRL-80 Video Processing Linear ICs applications.
  • Scanners
  • Home Entertainment
  • Notebook, Desktop, All-in-Ones, Tablet, Gaming and Industrial PC
  • Video/Graphics Digitizing Equipment
  • Digital Video Routers and Switchers
  • Distribution Amplifiers
  • Digital Routers
  • Projectors
  • USB/Portable Low Power Video Buffering
  • Genlock Circuits
Step5Bar-code shipping tag
AD9387NKBBCZRL-80
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    76-LFBGA, CSPBGA
  • Number of Pins
    76
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    76
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Transmitter
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Max Operating Temperature
    90°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Applications
    Digital Cameras, DVD, Set-Top Boxes, Receivers
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Consumer ICs
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    80MHz
  • Base Part Number
    AD9387
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.89V
  • Power Supplies
    1.8V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL EXTENDED
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.71V
  • Resolution
    1 B
  • Sampling Rate
    80 Msps
  • Height Seated (Max)
    1.4mm
  • Length
    6mm
  • Width
    6mm