  • AD8402ARU100-REEL
AD8402ARU100-REEL
advertisement
Manufacturer No:
AD8402ARU100-REEL
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD8402ARU100-REEL
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
AD8402ARU100-REEL
Description:
14 Terminations3V 14 Pin AD8402 Digital PotentiometersSPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
AD8402ARU100-REEL Overview
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages contain it.By Volatile, this pentometer begins to be stored.This digital potentiometer has 2 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tape & Reel (TR) package.For this pentometer, there are 256 taps that protect against overcurrent.A 256 position is contained in pentometer.There are 14 terminations on this digital potentiometer.In this programmable potentiometer, you will find 2 functions.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 100000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 3V.The digi devices show 14 pins.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.There is 2.7V~5.5V voltage limit on the potentionmeter.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~125°C.A flow rate limit of 100kOhm is possible.A member of the family AD8402 pentometer belongs to.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.14 pins are present on this potentiameter.There is a voltage delivery capability of 3/5V.Please take note of the following additional features of this digital potentiometer: IT CAN ALSO OPERATE FROM A 5V NOMINAL SUPPLYDuring quiescence, potentiameter consumes 10nA volts of current.
AD8402ARU100-REEL Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
14 pins
Quiescent Current at 10nA
AD8402ARU100-REEL Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD8402ARU100-REEL Digital Potentiometers applications.
  • Bias adjustment circuits
  • Automated caliberation
  • DAC
  • Cell phone
  • Optic fiber network
  • Programmable power supplies
  • Programmable voltage regulator
  • Healthcare Products
  • Noise-free volume controller
  • DC/DC conversion circuit
Step5Bar-code shipping tag
AD8402ARU100-REEL
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    500 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE FROM A 5V NOMINAL SUPPLY
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AD8402
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    2
  • Memory Type
    Volatile
  • Quiescent Current
    10nA
  • Bandwidth
    0.071 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    200
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm