  • AD8402ARU10-REEL
AD8402ARU10-REEL
advertisement
Manufacturer No:
AD8402ARU10-REEL
HK JDW NO:
699-AD8402ARU10-REEL
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
AD8402ARU10-REEL
Description:
14 Terminations 3V 14 Pin Digital Potentiometers SPI 256 Positions
Step5Bar-code shipping tag
AD8402ARU10-REEL
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    14
  • Temperature Coefficient
    500 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE FROM A 5V NOMINAL SUPPLY
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Pin Count
    14
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G14
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    2
  • Memory Type
    Volatile
  • Bandwidth
    0.6 kHz
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    200
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    500ppm/°C
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm