  • AD8400ARZ50-REEL
AD8400ARZ50-REEL
advertisement
Manufacturer No:
AD8400ARZ50-REEL
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD8400ARZ50-REEL
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
AD8400ARZ50-REEL
Description:
8 Terminations3V 8 Pin AD8400 Digital PotentiometersSPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
AD8400ARZ50-REEL Overview
This file is contained in a package of 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width).By Volatile, this pentometer begins to be stored.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.Tape & Reel (TR) package provides access to it.This pentometer has 256 taps to protect against overcurrent.The number of positions is 256.The terminations are set at 8.In this programmable potentiometer, you will find 1 functions.Its total resistance will be 50000Ohm.It operates on 3V and is powered by it.In the digi devices, 8 pins can be seen.The way to mount is Surface Mount.2.7V~5.5V voltage can be supplied by the potentionmeter.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~125°C.In this case, the flow can be limited by 50kOhm.AD8400 is a family member.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.potentiameter with 8 pins.When the potentiometer is supplied with 5.5V voltage, it conducts.There is a voltage delivery capability of 3/5V.There are two additional features of this digital potentiometer: IT CAN ALSO OPERATE FROM A 5V NOMINAL SUPPLYIn order to perform at its best, the supply current needs to be operated at 10nA.There is a maximum limdigital potentiometer of 900μA in terms of supply current.When the current is 10nA, potentiameter consumes quiescent current.Data transfer bandwidth is 5MHz.
AD8400ARZ50-REEL Features
Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5.5V
Quiescent Current at 10nA
AD8400ARZ50-REEL Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD8400ARZ50-REEL Digital Potentiometers applications.
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Adjustable current control
  • Cell phone
  • Industrial control circuits
  • Stereo
  • Automatic gain control
  • Adjustable gain amplifiers
  • Communication device
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Programmable I to V converter
Step5Bar-code shipping tag
AD8400ARZ50-REEL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Number of Positions
    256
  • ECCN Code
    EAR99
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Length
    4.9mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Contact Plating
    Tin
  • Number of Pins
    8
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE FROM A 5V NOMINAL SUPPLY
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Interface
    SPI
  • Resistance
    50kOhm
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Technology
    CMOS
  • Operating Supply Current
    10nA
  • Max Supply Current
    900μA
  • Bandwidth
    0.125 kHz
  • Number of Functions
    1
  • Nominal Supply Current
    10nA
  • JESD-609 Code
    e3
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AD8400
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Tolerance
    ±30%
  • Number of Circuits
    1
  • Temperature Coefficient
    500 ppm/°C
  • -3db Bandwidth
    5MHz
  • Quiescent Current
  • Memory Type
    Volatile
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Taper
    Linear
  • Total Resistance
    50000Ohm