  • AD811ARZ-16-REEL7
AD811ARZ-16-REEL7
advertisement
Manufacturer No:
AD811ARZ-16-REEL7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD811ARZ-16-REEL7
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
AD811ARZ-16-REEL7
Description:
16 Terminations±4.5V~18V 16 Pin AD811 Video Amps Modules 1 Functions2500V/μs Min -55°C Max 125°C
Purchasing and Inquiry
AD811ARZ-16-REEL7 Overview
In the form of a Tape & Reel (TR), class d amplifier is packaged.This is accessible in the 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package to save space.It is an excellent choice for Current Feedback due to audio amplifiers high performance.Mounting audio power amplifier on the PCB is done using the Surface Mount method.Audio amp can be located using its base part number AD811.A pin count of 16 is present on this amplifier.There are 16 terminations in digital amplifier.Its -3db bandwidth is 140MHz.This audio power amplifier is included in Operational Amplifier.An electric current of 16mA is supplied to audio amplifier.The amplifier is constructed with 16 pins.The operating temperature should be less than 125°C.Temperatures of at least -55°C are recommended for operation.Channels available at the moment total 1.Due to the 15V supply voltage, high efficiency is possible.This audio amplifier is equipped with a type OPERATIONAL AMPLIFIER amplifier.As far as its supply type is concerned, it is Dual.An external influence cannot affect it since it consumes 16mA quiescent current.
AD811ARZ-16-REEL7 Features
Operational Amplifier subcategory
16 pins
1 channels
AD811ARZ-16-REEL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD811ARZ-16-REEL7 Video Amps and Modules applications.
  • Audio Test and Measurement
  • Analog and Digital Mixing Consoles
  • Professional Audio Equipment
  • Microphone Preamplifier Circuit
  • Aftermarket telematics
  • Preamplification and Filtering
  • Car Audio
  • Audio Test And Measurement
  • Automotive external amplifier
Step5Bar-code shipping tag
AD811ARZ-16-REEL7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    16
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    Current Feedback
  • Subcategory
    Operational Amplifier
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    15V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AD811
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
    1
  • Operating Supply Current
    16mA
  • Nominal Supply Current
    16mA
  • Quiescent Current
    16mA
  • Slew Rate
    2500V/μs
  • Amplifier Type
    OPERATIONAL AMPLIFIER
  • Common Mode Rejection Ratio
    60 dB
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    ±4.5V~18V
  • Output Current per Channel
    100mA
  • Supply Type
    Dual
  • Input Offset Voltage (Vos)
    3mV
  • Neg Supply Voltage-Nom (Vsup)
    -15V
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    70dB
  • Settling Time
    25 ns
  • -3db Bandwidth
    140MHz
  • Dual Supply Voltage
    15V
  • Input Capacitance
    7.5pF
  • Input Bias Current
    2μA
  • Input Voltage Noise Density
    1.9nV/sqrt Hz
  • Height Seated (Max)
    2.65mm