  • AD7862BR-10REEL
AD7862BR-10REEL
advertisement
Manufacturer No:
AD7862BR-10REEL
HK JDW NO:
84-AD7862BR-10REEL
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
AD7862BR-10REEL
Description:
12 Bit Lead, Tin ADC AD7862 5V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Step5Bar-code shipping tag
AD7862BR-10REEL
    Select All
  • Power Consumption
    60mW
  • Integral Nonlinearity (INL)
    1 LSB
  • Sample and Hold / Track and Hold
    TRACK
  • Number of A/D Converters
    2
  • Ratio - S/H:ADC
    1:1
  • Analog Input Voltage-Max
    10V
  • Signal to Noise Ratio (SNR)
    71 dB
  • Differential Nonlinearity
    1 LSB
  • Analog Input Voltage-Min
    -10V
  • Conversion Time-Max
    3.6μs
  • Length
    17.9mm
  • Width
    7.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Simultaneous Sampling
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Subcategory
    Analog to Digital Converters
  • Max Power Dissipation
    75mW
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AD7862
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Polarity
    Bipolar
  • Power Supplies
    5V
  • Configuration
    MUX-S/H-ADC
  • Number of Channels
    4
  • Max Supply Voltage
    5.25V
  • Min Supply Voltage
    4.75V
  • Power Dissipation
    75mW
  • Number of Bits
    12
  • Input Type
    Single Ended
  • Architecture
    SAR
  • Converter Type
    ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION
  • Supply Type
    Analog, Digital
  • Reference Type
    External, Internal
  • Data Interface
    Parallel
  • Resolution
    1.5 B
  • Sampling Rate
    250 ksps
  • Voltage - Supply, Analog
    5V