  • AD7400YRWZ-REEL7
AD7400YRWZ-REEL7
advertisement
Manufacturer No:
AD7400YRWZ-REEL7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD7400YRWZ-REEL7
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
AD7400YRWZ-REEL7
Description:
Tape & Reel (TR) Active 16 b b 10M k Special Purpose ADCs/DACs Serial 3V~5.5V 4.5V~5.25V V 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) Surface Mount
Purchasing and Inquiry
AD7400YRWZ-REEL7 Overview
There is a package 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) available.ADCs/DACs is available in package Tape & Reel (TR).In order to maintain normal operation, a temperature of -40°C~105°C is recommended.This outstanding Modulator can help you recover what you paid.To save more space, mount this part through Surface Mount.For this unit, if your meter does not read 3V~5.5V 4.5V~5.25V for the supply voltage, you will need to redo the circuit.A total of 16 terminations have been recorded.The 1 function here gives access to high performance for whatever application you want to run.Try searching "AD7400" if you fancy parts with similar specs.The data acquisition unit should be operated at 5V voltage.The number of pins is 16.The unit comprised 16 pins.A high level of reliability can be expected from this unit, just like from other high-quality Other Analog ICs.The device can be powered by at least 4.5V.Parts are not permitted to be supplied with voltages over 5.25V.The unit belongs to the iCoupler? series.Data acquisition requires 1 basic elements.Acquisition rates for the part usually reach 10MHz.
AD7400YRWZ-REEL7 Features
Surface Mount acquisition unit
AD7400YRWZ-REEL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD7400YRWZ-REEL7 ADCs/DACs applications.
  • Medical Imaging
  • Display Electronics
  • Bus Structured instruments
  • Communication Systems
  • Handheld Terminal Interface
  • Basestations
  • Automatic Test Equipment
  • Transducer
  • Digital Radio Link
  • Direct Digital Synthesis (DDS)
Step5Bar-code shipping tag
AD7400YRWZ-REEL7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    iCoupler®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Modulator
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Max Power Dissipation
    90mW
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3V~5.5V 4.5V~5.25V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    10MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AD7400
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    TTL
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Bipolar
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.25V
  • Power Supplies
    3/55V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Power Dissipation
    90mW
  • Data Rate
    10 Mbps
  • Max Input Voltage
    400mV
  • Supply Type
    Single
  • Data Interface
    Serial
  • Sampling Rate
    10 Msps
  • Sampling Rate (Per Second)
    10M
  • Integral Nonlinearity (INL)
    25 LSB
  • Input Capacitance
    10pF
  • Voltage Supply Source
    Single Supply
  • Signal to Noise Ratio (SNR)
    71 dB
  • Differential Nonlinearity
    0.9 LSB
  • Resolution (Bits)
    16 b
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm