  • AD5440YRUZ-REEL7
AD5440YRUZ-REEL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5440YRUZ-REEL7
HK JDW NO:
84-AD5440YRUZ-REEL7
Package:
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
AD5440YRUZ-REEL7
Description:
3.3μW μW10V VDACCurrent - UnbufferedSurface Mount R-2R R1.25 B B4.4mm mm
Purchasing and Inquiry
AD5440YRUZ-REEL7 Overview
A 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package contains it, and it is available for download. This FPGA part belongs to the family of Other Converters. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. As far as the operating temperature is concerned, it should be kept within -40°C~125°C when operating. There is an FPGA model contained in Tape & Reel (TR) in order to conserve space. In total, it has a total of 24 terminations. AD5440 is the base part number that can be used to identify related parts. In this case, there are 24 pins on the board. There is a 3/5V power supply that is required to operate it. As far as the pin count is concerned, it has 24 pins. A maximum voltage of 5.5V can be supplied to it. The device can function at a minimum voltage of 2.5V.
AD5440YRUZ-REEL7 Features
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
24 pin count
24 pins
Minimal input voltage of -10V
AD5440YRUZ-REEL7 Applications
  • Function Generators
  • Portable Equipment
  • Low Power Systems
  • Software Controlled Gain Adjustment
  • Precision AGC Circuits
  • RF signal generators, arbitrary waveform generators
  • Data Distribution System
  • Software Radio
  • Instrumentation:
  • Digitally controlled calibration
Step5Bar-code shipping tag
AD5440YRUZ-REEL7
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    24
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Other Converters
  • Max Power Dissipation
    3.3μW
  • Technology
    CMOS
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    AD5440
  • Pin Count
  • Output Type
    Current - Unbuffered
  • Power Supplies
    3/5V
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.5V
  • Power Dissipation
    3.85μW
  • Number of Bits
    10
  • Supply Current-Max
    0.01mA
  • Max Output Voltage
    20V
  • Min Input Voltage
    -10V
  • Architecture
    R-2R
  • Max Input Voltage
    10V
  • Converter Type
    D/A CONVERTER
  • Supply Type
    Single
  • Reference Type
    External
  • Data Interface
    Parallel
  • Differential Output
    No
  • Resolution
    1.25 B
  • Sampling Rate
    21.3 Msps
  • Voltage - Supply, Analog
    2.5V~5.5V
  • Min Output Voltage
    0V
  • Voltage - Supply, Digital
    2.5V~5.5V
  • Settling Time
    120ns
  • Integral Nonlinearity (INL)
    0.5 LSB
  • Input Bit Code
    BINARY
  • Number of Converters
    2
  • Conversion Rate
    21.3 Msps
  • INL/DNL (LSB)
    ±0.5 (Max), ±1 (Max)
  • Length
    7.8mm
  • Width
    4.4mm