  • AD5282BRUZ50
AD5282BRUZ50
advertisement
Manufacturer No:
AD5282BRUZ50
HK JDW NO:
84-AD5282BRUZ50
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
AD5282BRUZ50
Description:
16 Terminations5V 16 Pin AD5282 Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5282BRUZ50 Overview
The file is contained in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages.At Volatile, this pentometer is stored for the first time.There are embedded 2 circuits in this digital potentiometer.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tube package.256 taps protect this pentometer against overcurrent.Pentometer consists of 256 positions.This termination is designed for 16.As a reference, this programmable potentiometer includes 2 functions.The speed potentiometers will have a total resistance of 50000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 5V.The digi devices shows pins 16.The mounting direction should be Surface Mount.The potentionmeter can supply 4.5V~16.5V ±5V voltage.For this digital potentiometer, there is a temperature range of -40°C~85°C.It is possible to limit the flow with 50kOhm.The AD5282 family includes pentometer.The mount is Surface Mount.The potentiameter has 16 pins.This digital variable resistor contains Selectable Address.In a 15V supply voltage, potentiometers conduct.The supply current must be operated at 25μA in order to deliver its performance.Despite its 400kHz frequency, it can maintain high accuracy.Supply currents up to 100nA are supported.Potentiameter consumes quiescent current at 100nA.Transferring data requires 310 kHz bandwidth.Conduct this pentometer at its max dual supply voltage of 0 volts.Dual supply voltages up to 4.5V are used to ensure stable power.
AD5282BRUZ50 Features
Available in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
16 pins
Operate supply voltage at the range of 15V
Quiescent Current at 100nA
AD5282BRUZ50 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5282BRUZ50 Digital Potentiometers applications.
  • Bias adjustment circuits
  • Speakers
  • Industrial control
  • Motor control
  • Cell phone
  • Contrast control of monitors
  • Healthcare Products
  • Sensor auto referencing circuits
  • Used as voltage divider
  • Audio Volume control
Step5Bar-code shipping tag
AD5282BRUZ50
    Select All
  • Height
    1.05mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    16
  • Temperature Coefficient
    35 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Voltage - Supply
    4.5V~16.5V ±5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    400kHz
  • Base Part Number
    AD5282
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    15V
  • Number of Circuits
    2
  • Operating Supply Current
    25μA
  • Nominal Supply Current
    25μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Bandwidth
    0.15 kHz
  • Taper
    Linear
  • Max Dual Supply Voltage
    5.5V
  • -3db Bandwidth
    310 kHz
  • Min Dual Supply Voltage
    4.5V
  • Dual Supply Voltage
    5V
  • Negative Supply Voltage-Nom
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    60
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    30ppm/°C