  • AD5246BKS50-R2
AD5246BKS50-R2
advertisement
Manufacturer No:
AD5246BKS50-R2
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD5246BKS50-R2
Datasheet:
AD5246BKS50-R2
Description:
6 Terminations3V 6 Pin AD5246 Digital PotentiometersI2C128 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5246BKS50-R2 Overview
A package containing 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 files contains it.This pentometer begins to be stored by Volatile.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.The digital analogic can be secured by using the Cut Tape (CT) package.This pentometer has 128 taps to protect against overcurrent.There are 128 positions in pentometer.6 terminations are designed in digital potentiometer.This programmable potentiometer includes 1 functions for your reference.The speed potentiometers have a total resistance of 50000Ohm.It is powered by 3V to deliver its perfomance.The digi devices shows pins 6.Mounting in Surface Mount is recommended.It is possible to supply 2.7V~5.5V volts to the potentionmeter.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~125°C.50kOhm can limit the flow.A member of the family AD5246 pentometer belongs to.The Surface Mount mounts digital potentiometer.The potentiameter has 6 pins.Converter type DIGITAL POTENTIOMETER can be used to classify it.At 3/5V, it delivers voltage.Here are the additional features of this digital potentiometer: IT CAN ALSO OPERATE FROM A 5V NOMINAL SUPPLYDigital Potentiometers is the family of the pentometer.High accuracy can be maintained at 400kHz frequencies.When the current is 3μA, potentiameter consumes quiescent current.
AD5246BKS50-R2 Features
Available in 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
6 pins
Quiescent Current at 3μA
AD5246BKS50-R2 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5246BKS50-R2 Digital Potentiometers applications.
  • Power calibration
  • Automatic detection of equipment
  • Audio Volume control
  • Sensor auto referencing circuits
  • Household appliances
  • Power supply
  • Modern office equipment
  • Adjustable gain amplifiers
  • Healthcare Products
  • Used as programmable gain amplifier
Step5Bar-code shipping tag
AD5246BKS50-R2
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    45 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE FROM A 5V NOMINAL SUPPLY
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Supply Voltage
    3V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    400kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AD5246
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Configuration
    Rheostat
    Volatile
  • Quiescent Current
    3μA
  • Bandwidth
    0.1 kHz
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    150
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    3V
  • Length
    2mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mount
    6-TSSOP, SC-88, SOT-363
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Tolerance
    ±20%