  • AD5233BRUZ50-R7
AD5233BRUZ50-R7
advertisement
Manufacturer No:
AD5233BRUZ50-R7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD5233BRUZ50-R7
Package:
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
AD5233BRUZ50-R7
Description:
24 Terminations5V 24 Pin AD5233 Digital PotentiometersSPI64 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5233BRUZ50-R7 Overview
There are 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages in this package.The pentometer is stored from Non-Volatile.This digital potentiometer has 4 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Tape & Reel (TR).There are 64 taps to protect the overcurrent of this pentometer.Positions 64 make up this pentometer.There are 24 terminations on this digital potentiometer.This programmable potentiometer includes 4 functions for your reference.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 50000Ohm.Performance is delivered by 5V power.24 pins can be seen in The digi devices.Surface Mount is the recommended mount direction.2.7V~5.5V ±2.5V~2.75V voltage can be supplied by the potentionmeter.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~85°C.The flow can be limited by 50kOhm.AD5233 is a family member.Surface Mount mounts digital potentiometer.potentiameter with 24 pins.This digital variable resistor contains the value Cascade Pin.There is a possibility of delivering voltage at +-2.5/3/5V.This electronic potentiometer needs to operate at 3.5μA supply current in order to deliver its performance.Having a maximum supply current of 3.5μA, digital potentiometer is able to handle any load.As long as 3.5μA is set, potentiameter consumes quiescent current.Transferring data requires 630 kHz bandwidth.Conduct this pentometer at its max dual supply voltage of 0 volts.Dual supply voltages up to 2.25V are used to ensure stable power.
AD5233BRUZ50-R7 Features
Available in 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
24 pins
Quiescent Current at 3.5μA
AD5233BRUZ50-R7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5233BRUZ50-R7 Digital Potentiometers applications.
  • Adjustable current control
  • Matching Linear Impedance
  • Bias adjustment circuits
  • Voltage control
  • Automatic detection of equipment
  • Gas detection circuit
  • Sensor auto referencing circuits
  • PC
  • DAC
  • Adjustable gain amplifiers
Step5Bar-code shipping tag
AD5233BRUZ50-R7
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    24
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    -40% +20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Cascade Pin
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    600 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V ±2.5V~2.75V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AD5233
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    +-2.5/3/5V
  • Number of Circuits
    4
  • Operating Supply Current
    3.5μA
  • Nominal Supply Current
    3.5μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Max Supply Current
  • Quiescent Current
  • Bandwidth
    0.13 kHz
  • Taper
    Linear
  • Max Dual Supply Voltage
    2.75V
  • -3db Bandwidth
    630 kHz
  • Min Dual Supply Voltage
    2.25V
  • Dual Supply Voltage
    2.5V
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    15
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    7.8mm