  • AD5232BRU50-REEL7
AD5232BRU50-REEL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5232BRU50-REEL7
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-AD5232BRU50-REEL7
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
AD5232BRU50-REEL7
Description:
Digital PotentiometersSPI
Purchasing and Inquiry
AD5232BRU50-REEL7 Overview
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages contain it.As of Non-Volatile, this pentometer has been stored.This digital potentiometer includes 2 embedded circuits.Tape & Reel (TR) package provides access to it.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 256 taps are provided.Mounting in Surface Mount is recommended.2.7V~5.5V ±2.25V~2.75V voltage is available from the potentionmeter.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~85°C.A flow rate limit of 50kOhm is possible.This digital variable resistor displays Cascade Pin.
AD5232BRU50-REEL7 Features
Available in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
AD5232BRU50-REEL7 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC AD5232BRU50-REEL7 Digital Potentiometers applications.
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Programmable low pass filter
  • Communication device
  • Industrial control
  • Household appliances
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Adjust VCOM settings
  • Cell phone
  • Programmable voltage regulator
  • Replaces mechanical potentiometers
Step5Bar-code shipping tag
AD5232BRU50-REEL7
  • Package / Case
    16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Supplier Device Package
    16-TSSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    -40% +20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Resistance
    50kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V ±2.25V~2.75V
  • Number of Circuits
    2
  • Number of Taps
    256
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    200
  • Temperature Coefficient (Typ)
    600ppm/°C