  • AD5227BUJZ10-RL7
AD5227BUJZ10-RL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5227BUJZ10-RL7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD5227BUJZ10-RL7
Package:
SOT-23-8 Thin, TSOT-23-8
Datasheet:
AD5227BUJZ10-RL7
Description:
8 Terminations3V 8 Pin AD5227 Digital PotentiometersUp/Down (U/D, CS)64 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5227BUJZ10-RL7 Overview
A package containing it contains SOT-23-8 Thin, TSOT-23-8.Volatile starts the process of storing this pentometer.There are embedded 1 circuits in this digital potentiometer.A secure version of the digital analogic can be found in the Tape & Reel (TR) package.This pentometer has 64 taps to protect against overcurrent.The pentometer consists of 64 positions.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 8.This programmable potentiometer includes 1 functions for your reference.The speed potentiometers have a total resistance of 10000Ohm.For its performance, it uses 3V.In the digi devices, there are 8 pins.Surface Mount is the recommended mount direction.It can supply voltages up to 2.7V~5.5V.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~105°C.There is a possibility of limiting the flow by 10kOhm.This object belongs to the AD5227 family.Surface Mount mounts digital potentiometer.8 pins are present on this potentiameter.The potentiometer conducts in a supply voltage of 5.5V.There is a possibility of delivering voltage at 3/5V.In order to perform at its best, the supply current needs to be operated at 400nA.High accuracy can be achieved with 50MHz frequency.Having a maximum supply current of 400nA, digital potentiometer is able to handle any load.When the current is 400nA, potentiameter consumes quiescent current.Data transfer bandwidth is 460 kHz.
AD5227BUJZ10-RL7 Features
Available in SOT-23-8 Thin, TSOT-23-8 package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~105°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5.5V
Quiescent Current at 400nA
AD5227BUJZ10-RL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5227BUJZ10-RL7 Digital Potentiometers applications.
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Matching Linear Impedance
  • Used as variable resistor
  • Medical equipment
  • Adjustable gain amplifiers
  • Programmable voltage regulator
  • Programmable power supplies
  • Contrast control of monitors
  • Optic fiber network
  • Sensor auto referencing circuits
Step5Bar-code shipping tag
AD5227BUJZ10-RL7
    Select All
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    SOT-23-8 Thin, TSOT-23-8
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    35 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    50MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    AD5227
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Up/Down (U/D, CS)
  • Number of Circuits
    1
  • Operating Supply Current
    400nA
  • Nominal Supply Current
    400nA
  • Memory Type
    Volatile
  • Max Supply Current
  • Quiescent Current
  • Bandwidth
    0.46 kHz
  • Taper
    Linear
  • -3db Bandwidth
    460 kHz
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    100
  • Height
    900μm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm