  • AD5200BRMZ50-REEL7
AD5200BRMZ50-REEL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5200BRMZ50-REEL7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD5200BRMZ50-REEL7
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description:
10 Terminations5V 10 Pin AD5200 Digital PotentiometersSPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5200BRMZ50-REEL7 Overview
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) packages contain it.Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.There are embedded 1 circuits in this digital potentiometer.In the Tape & Reel (TR) package, it is accessible for securing the digital analogic.A 256 tap protects this pentometer from overcurrents.Pentometer consists of 256 positions.There are 10 terminations on this digital potentiometer.Listed below are 1 functions included in this programmable potentiometer.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 50000Ohm.The performance of 5V is provided by 5V.The digi devices displays 10 pins.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.potentionmeters with 2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V voltage capabilities can be used.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~85°C.You can limit the flow by using 50kOhm.Family AD5200 includes pentometer.Mounted to Surface Mount is digital potentiometer.10 pins are available on this potentiameter.The potentiometer conducts in a supply voltage of 2.7V.The potentiameter is capable of delivering voltage at +-2.5/3/5V.The supply current must be operated at 15μA in order to deliver its performance.There is a maximum limdigital potentiometer of 15μA in terms of supply current.As long as 15μA is set, potentiameter consumes quiescent current.The bandwidth to transfer data is 600 kHz.Use the max dual supply voltage of 2.7V when conducting this pentometer.In order to maintain stable power, pentometer runs dual supply voltage up to 2.3V volts.
AD5200BRMZ50-REEL7 Features
Available in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
10 pins
Operate supply voltage at the range of 2.7V
Quiescent Current at 15μA
AD5200BRMZ50-REEL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5200BRMZ50-REEL7 Digital Potentiometers applications.
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Optic fiber network
  • Gas detection circuit
  • Automated caliberation
  • Programmable I to V converter
  • Power supply
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Brightness of monitors
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Adjustable current control
Step5Bar-code shipping tag
AD5200BRMZ50-REEL7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    500 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AD5200
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    2.7V
  • Power Supplies
    +-2.5/3/5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    1
  • Operating Supply Current
    15μA
  • Nominal Supply Current
    15μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Max Supply Current
  • Quiescent Current
  • Bandwidth
    0.6 kHz
  • Taper
    Linear
  • Max Dual Supply Voltage
    2.7V
  • -3db Bandwidth
    600 kHz
  • Min Dual Supply Voltage
    2.3V
  • Dual Supply Voltage
    2.5V
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    50
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Length
    3mm