  • AD5114BCPZ80-RL7
AD5114BCPZ80-RL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5114BCPZ80-RL7
HK JDW NO:
84-AD5114BCPZ80-RL7
Package:
8-UFDFN Exposed Pad, CSP
Datasheet:
AD5114BCPZ80-RL7
Description:
8 Terminations5V 8 Pin AD5114 Digital PotentiometersI2C32 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5114BCPZ80-RL7 Overview
This file is contained in a package of 8-UFDFN Exposed Pad, CSP.The pentometer is stored from Non-Volatile.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tape & Reel (TR) package.32 taps protect this pentometer against overcurrent.Pentometer consists of 32 positions.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 8.You will find here 1 functions for your reference.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 80000Ohm.The performance of the product is powered by 5V.The digi devices has 8 pins.The mount should be done in the direction of Surface Mount.potentionmeters that can supply 1.8V~5.5V 2.3V~5.5V volts are available.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~125°C.The flow can be limited by 80kOhm.Family AD5114 includes pentometer.By Surface Mount, digital potentiometer is mounted.This potentiameter gets 8 pins on it.The potentiometer conducts in a supply voltage of 5V.The supply current needs to be operated within the range of 750μA in order to deliver its performance.Max supply current 750μA is possible.A bandwidth of 4MHz is available for data transfer.
AD5114BCPZ80-RL7 Features
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
AD5114BCPZ80-RL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5114BCPZ80-RL7 Digital Potentiometers applications.
  • Wheatstone bridges
  • Testing equipment
  • Joysticks
  • Medical equipment
  • Voltage control
  • Refrigerator
  • Voltage resistance conversion
  • Programmable low pass filter
  • Analogue circuit
  • Motor control
Step5Bar-code shipping tag
AD5114BCPZ80-RL7
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±8%
  • Temperature Coefficient
    35 ppm/°C
  • Resistance
    80kOhm
  • Number of Positions
    32
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V 2.3V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    AD5114
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    I2C
  • Bandwidth
    0.2 kHz
  • -3db Bandwidth
    4MHz
  • Number of Taps
    32
  • Total Resistance
    80000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    70
  • Height Seated (Max)
    0.65mm
  • Length
    2mm