  • ACT90MJ29PN
ACT90MJ29PN
advertisement
Manufacturer No:
ACT90MJ29PN
HK JDW NO:
795-ACT90MJ29PN
Package:
Datasheet:
ACT90MJ29PN
Description:
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
Step5Bar-code shipping tag
ACT90MJ29PN
    Select All
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Flanges, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Flange
  • Shell Material
    Composite
  • Insert Material
    Thermoplastic
  • Body Material
    Composite
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MIL-DTL-38999 Series III, ACT
  • Published
    2008
  • Feature
    Shielded
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    Receptacle, Male Pins
  • Number of Positions
    29
  • Max Operating Temperature
    200°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Color
    Silver
  • Applications
    Aerospace, Military
  • Gender
    Receptacle
  • Fastening Type
    Threaded
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Current Rating (Amps)
    13A
  • Orientation
    N (Normal)
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Depth
    45.99mm
  • Current Rating
    13A
  • Shell Finish
    Nickel
  • Shell Size - Insert
    25-29
  • Number of Contacts
    29
  • ELV
    Compliant
  • Plating
    Nickel
  • Body Plating
    Electroless Nickel
  • Length
    33.68mm