  • ACS756KCA-050B-PFF-T
ACS756KCA-050B-PFF-T
advertisement
Manufacturer No:
ACS756KCA-050B-PFF-T
HK JDW NO:
26-ACS756KCA-050B-PFF-T
Package:
5-CA Formed Leads
Description:
Hall Effect, Open Loop Sensor 1-Channel Bidirectional -40°C~125°C 3V~5.5V DC~120kHz 50A Accuracy-±7.5% Linearity-±1.8%
Quantity:
In Stock : 1232
Step5Bar-code shipping tag
ACS756KCA-050B-PFF-T
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    5-CA Formed Leads
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    BICMOS
  • Voltage - Supply
    3V~5.5V
  • Terminal Position
    UNSPECIFIED
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    DC~120kHz
  • Output
    Ratiometric, Voltage
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Number of Channels
    1
  • Analog IC - Other Type
    ANALOG CIRCUIT
  • Polarization
    Bidirectional
  • Max Supply Current
    14mA
  • Quiescent Current
    10mA
  • Accuracy
    ±7.5%
  • Response Time
    3μs
  • Bandwidth
    120 kHz
  • Sensor Type
    Hall Effect, Open Loop
  • Linearity
    ±1.8%
  • For Measuring
    AC/DC
  • Current - Sensing
    50A
  • Sensitivity (mV/A)
    40 mV/A