  • ACS725LMATR-50AB-T
ACS725LMATR-50AB-T
advertisement
Manufacturer No:
ACS725LMATR-50AB-T
HK JDW NO:
26-ACS725LMATR-50AB-T
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
ACS725LMATR-50AB-T Overview
A 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package is used for the protection of the current sensors. A Tape & Reel (TR) is used to protect the current sensors against damage. Ideally, these current sensors should supply a maximum current of 14mA.
ACS725LMATR-50AB-T Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: -20°C~85°C
Sensor Type: Hall Effect, Differential
Supply Voltage: 3V~3.6V
Frequency: DC~120kHz
Sensing Current: 50A
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) Package
ACS725LMATR-50AB-T Applications
There are a lot of Allegro MicroSystems ACS725LMATR-50AB-T Current Sensors applications.
  • Battery supplied applications
  • OEM Current Sensing
  • Continuity
  • Power supply management
  • Leakage Current Sensors
  • Proving Switch
  • Power factor correction
  • Frequency, Voltage, and Solar Inverters
  • Overcurrent protection
Step5Bar-code shipping tag
ACS725LMATR-50AB-T
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Frequency
    DC~120kHz
  • Current - Supply (Max)
    14mA
  • Body Breadth
    7.5 mm
  • Number of Channels
    1
  • Termination Type
    SOLDER
  • Polarization
    Bidirectional
  • Accuracy
    ±0.9%
  • Linearity
    ±1.5%
  • Sensors/Transducers Type
    MAGNETIC FIELD SENSOR,HALL EFFECT
  • Current - Sensing
    50A
  • Body Height
    2.65mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C