  • ACS725LMATR-30AB-T
ACS725LMATR-30AB-T
advertisement
Manufacturer No:
ACS725LMATR-30AB-T
HK JDW NO:
26-ACS725LMATR-30AB-T
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
ACS725LMATR-30AB-T Overview
In order to ensure safety, the current sensors are placed in 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) packages. As a safety measure, the current sensors are packaged inside the Tape & Reel (TR) to prevent damage to the devices. In this case, the maximum current supplied by the current sensors should be 14mA.
ACS725LMATR-30AB-T Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: -20°C~85°C
Sensor Type: Hall Effect, Differential
Supply Voltage: 3V~3.6V
Frequency: DC~120kHz
Sensing Current: 30A
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) Package
ACS725LMATR-30AB-T Applications
There are a lot of Allegro MicroSystems ACS725LMATR-30AB-T Current Sensors applications.
  • Mobile applications
  • DC motor drives
  • Frequency, Voltage, and Solar Inverters
  • Home Automation
  • Static converters for DC motor drives
  • AC variabel speed drives and servo motor drives
  • Monitor Motor Operation
  • Proving Switch
  • Power supply management
  • Static converters for for DC motor drives
Step5Bar-code shipping tag
ACS725LMATR-30AB-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Package / Case
    16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Frequency
    DC~120kHz
  • Current - Supply (Max)
    14mA
  • Body Breadth
    7.5 mm
  • Number of Channels
    1
  • Termination Type
    SOLDER
  • Polarization
    Bidirectional
  • Accuracy
    ±0.9%
  • Linearity
    ±1.5%
  • Sensors/Transducers Type
    MAGNETIC FIELD SENSOR,HALL EFFECT
  • Current - Sensing
    30A
  • Body Height
    2.65mm