  • ACS724KMATR-30AB-T
ACS724KMATR-30AB-T
advertisement
Manufacturer No:
ACS724KMATR-30AB-T
Manufacturer:
Allegro MicroSystems
HK JDW NO:
26-ACS724KMATR-30AB-T
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
ACS724KMATR-30AB-T Overview
A 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package is used to protect the current sensors from damage. These current sensors are packaged in the Tape & Reel (TR) to protect the devices from damage. Current sensors should supply no more than 14mA of current. A 16 termination is found on the current sensors. These current sensors can supply a voltage of 5V while working. In order to ensure proper operation of current sensors, the minimum voltage should be set to 4.5V. In spite of this, the voltage supplied by the current sensors should not exceed 5.5V.
ACS724KMATR-30AB-T Features
Moisture Sensitivity Level: 2 (1 Year)
Operating Temperature: -40°C~125°C
1 Channels
Mounting Type: Surface Mount
Sensor Type: Hall Effect, Differential
Supply Voltage: 4.5V~5.5V
Frequency: DC~120kHz
Sensing Current: 30A
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) Package
ACS724KMATR-30AB-T Applications
There are a lot of Allegro MicroSystems ACS724KMATR-30AB-T Current Sensors applications.
  • Continuity
  • Proving Switch
  • Overcurrent Detection
  • Switched Mode Power Supplies(SMPS)
  • OEM Current Sensing
  • Motor and load control
  • Battery chargers and systems
  • Power Supplies for welding applications
  • Static converters for DC motor drives
  • Industrial Monitoring and Control Systems
Step5Bar-code shipping tag
ACS724KMATR-30AB-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    16
  • Technology
    BICMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    DC~120kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Output
    Ratiometric, Voltage
  • Current - Supply (Max)
    14mA
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Number of Channels
    1
  • Analog IC - Other Type
    ANALOG CIRCUIT
  • Polarization
    Bidirectional
  • Accuracy
    ±0.8%
  • Response Time
    4μs
  • Sensor Type
    Hall Effect, Differential
  • Linearity
    ±1%
  • Sensitivity
    66mV/A
  • For Measuring
    AC/DC
  • Current - Sensing
    30A
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm