  • ACS37612LLUATR-015B5
ACS37612LLUATR-015B5
advertisement
Manufacturer No:
ACS37612LLUATR-015B5
Manufacturer:
Allegro MicroSystems
HK JDW NO:
26-ACS37612LLUATR-015B5
Package:
8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Datasheet:
Description:
SENSOR CURRENT HALL 13MT 8TSSOP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ACS37612LLUATR-015B5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
  • Supplier Device Package
    8-TSSOP
  • Mfr
    Allegro MicroSystems
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 150°C (TA)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • Voltage - Supply
    4.5V ~ 5.5V
  • Frequency
    DC ~ 120kHz
  • Output
    Ratiometric, Voltage
  • Current - Supply (Max)
    16mA
  • Number of Channels
    1
  • Polarization
    Bidirectional
  • Accuracy
    ±2%
  • Sensor Type
    Hall Effect
  • Linearity
    ±1%
  • Sensitivity
    15mV/g