  • AC1210KKX7R8BB224
AC1210KKX7R8BB224
advertisement
Manufacturer No:
AC1210KKX7R8BB224
HK JDW NO:
898-AC1210KKX7R8BB224
Datasheet:
AC1210KKX7R8BB224
Purchasing and Inquiry
AC1210KKX7R8BB224 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.
AC1210KKX7R8BB224 Features
a size/dimension of 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
AC1210KKX7R8BB224 Applications
There are a lot of Yageo AC1210KKX7R8BB224 applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
AC1210KKX7R8BB224
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
    WRAPAROUND
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2018
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    25V
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.22μF
  • Packing Method
    TR, BLISTER, 7 INCH
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Height
    950μm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    2.5mm
  • Thickness (Max)
    0.037 0.95mm