  • AC1206FR-07768KL
AC1206FR-07768KL
advertisement
Manufacturer No:
AC1206FR-07768KL
HK JDW NO:
898-AC1206FR-07768KL
Datasheet:
AC1206FR-07768KL
Description:
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 768kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
AC1206FR-07768KL
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    768kOhm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Voltage - Rated
    200V
  • Power Rating
    250mW
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm