  • AC0402JRNPO9BN560
AC0402JRNPO9BN560
advertisement
Manufacturer No:
AC0402JRNPO9BN560
HK JDW NO:
898-AC0402JRNPO9BN560
Datasheet:
AC0402JRNPO9BN560
Description:
AC 56pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Quantity:
In Stock : 9744
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
AC0402JRNPO9BN560
    33 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2018
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    56pF
  • Height
    550μm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm