  • AC0402DRNPO9BN8R0
AC0402DRNPO9BN8R0
advertisement
Manufacturer No:
AC0402DRNPO9BN8R0
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-AC0402DRNPO9BN8R0
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
AC0402DRNPO9BN8R0
Description:
AC 8pF 50V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Quantity:
In Stock : 351
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
AC0402DRNPO9BN8R0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    AC
  • Published
    2018
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.5pF
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    8pF
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm