  • ABNTC-0603-474J-4500F-T
ABNTC-0603-474J-4500F-T
advertisement
Manufacturer No:
ABNTC-0603-474J-4500F-T
Manufacturer:
Abracon LLC
HK JDW NO:
5-ABNTC-0603-474J-4500F-T
Package:
0603 (1608 Metric)
Purchasing and Inquiry
ABNTC-0603-474J-4500F-T Overview
There is a package of a Tape & Reel (TR) in which NTC thermistors can be found. The 0603 (1608 Metric) package contains it for your convenience. NTC thermistors require a resistance tolerance of ±5% for them to function. To ensure reliable performance, the temperature of NTC thermistors should be set to -55°C~125°C. To make NTC thermistors work, the 2 pins must be connected. In general, NTC thermistors dissipate 100mW of energy. If the maximum current of the NTC thermistors is 40μA, the fuse element will not be adversely affected.
ABNTC-0603-474J-4500F-T Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
Operating Temperature: -55°C~125°C
470kOhm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
Current Rating of 40μA
5% Tolerance
ABNTC-0603-474J-4500F-T Applications
There are a lot of Abracon LLC ABNTC-0603-474J-4500F-T NTC Thermistors applications.
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • CD players
  • Temperature compensation of display contrast
  • Electronic Thermometers
  • Liquid Level Sensing
  • Compensation of pressure sensors
  • Heating, Ventilation & Air Conditioning
  • Electronic Thermometers
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Automotive electronics
Step5Bar-code shipping tag
ABNTC-0603-474J-4500F-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    470kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Power Rating
    100mW
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Current Rating
    40μA
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Accuracy
    1 %
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Resistance in Ω @ 25°C
    470k
  • B Value Tolerance
    ±1%