  • ABNTC-0201-103J-3380F-T
ABNTC-0201-103J-3380F-T
advertisement
Manufacturer No:
ABNTC-0201-103J-3380F-T
Manufacturer:
Abracon LLC
HK JDW NO:
5-ABNTC-0201-103J-3380F-T
Package:
0201 (0603 Metric)
Purchasing and Inquiry
ABNTC-0201-103J-3380F-T Overview
In the package of a Tape & Reel (TR), NTC thermistors are contained. In the 0201 (0603 Metric) package, it is included as a convenience. A NTC thermistor's resistance tolerance is ±5% in order to work. NTC thermistors should be set to -55°C~125°C temperature in order to provide reliable performance. To make the NTC thermistor operate properly, the 0 pins need to be connected together. The maximum current of the NTC thermistors can be 310μA without too much deterioration of the fuse element.
ABNTC-0201-103J-3380F-T Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
Operating Temperature: -55°C~125°C
10kOhm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
Current Rating of 310μA
5% Tolerance
ABNTC-0201-103J-3380F-T Applications
There are a lot of Abracon LLC ABNTC-0201-103J-3380F-T NTC Thermistors applications.
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
  • Mobile phones
  • Battery Packs and Portable Electronics
  • Heating systems
  • CD players
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
  • Temperature compensation of display contrast
  • Electronic Thermometers
  • Electronic Thermometers
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
Step5Bar-code shipping tag
ABNTC-0201-103J-3380F-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0201 (0603 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Power Rating
    100mW
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Current Rating
    310μA
  • Accuracy
    1 %
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Resistance in Ω @ 25°C
    100k
  • B Value Tolerance
    ±1%