  • AAT3663IWO-4.2-2-T1
AAT3663IWO-4.2-2-T1
advertisement
Manufacturer No:
AAT3663IWO-4.2-2-T1
Manufacturer:
Skyworks Solutions Inc.
HK JDW NO:
726-AAT3663IWO-4.2-2-T1
Package:
14-WFDFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
Constant - Programmable 14-WFDFN Exposed Pad Tape & Reel (TR) BatteryManager? Series 5V 1A 14 Terminals
Purchasing and Inquiry
AAT3663IWO-4.2-2-T1 Overview
It is available in the package Tape & Reel (TR).The product comes in the package of a 14-WFDFN Exposed Pad.Mounting type Surface Mount matches the device.It is recommended that the temperature be set to -40°C~85°C TA in order to ensure reliable performance.In order to operate this device, an analog IC of POWER SUPPLY MANAGEMENT CIRCUIT must be used.To charge the device, a current of Constant - Programmable is required.Among its terminations, there are 14.In the case of the battery pack, it is 4.2V.It is possible to program features such as Current.There is 1A maximum charging current listed on the device.In order to operate it, it has 14 pins.Channels are available in a total of 1.Batteries with 5V should be able to power it.With a 13.2V supply voltage, it is capable of withstanding the operation of the device.With an output current of 0, the operation is carried out.Among the electrical components in the BatteryManager? series, it is one of the most common.Normal operation requires a supply voltage (Vsup) above 4V.
AAT3663IWO-4.2-2-T1 Features
Battery pack voltage of 4.2V
1 channels
14-WFDFN Exposed Pad package
AAT3663IWO-4.2-2-T1 Applications
There are a lot of Skyworks Solutions Inc. AAT3663IWO-4.2-2-T1 Battery Chargers ICs applications.
  • Electric tour bus
  • Electricity bank
  • Industrial lighting
  • Industrial
  • Golf carts
  • Electrical Utility industry
  • Electronic dictionary
  • Robot
  • Shop charger
  • Pallet jacks
Step5Bar-code shipping tag
AAT3663IWO-4.2-2-T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-WFDFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    BatteryManager™
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4V
  • Number of Channels
    1
  • Interface
    USB
  • Max Supply Voltage
    13.2V
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY MANAGEMENT CIRCUIT
  • Output Current
    1A
  • Adjustable Threshold
    YES
  • Fault Protection
    Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
  • Battery Chemistry
    Lithium Ion/Polymer
  • Number of Cells
  • Programmable Features
    Current
  • Current - Charging
    Constant - Programmable
  • Charge Current - Max
    1A
  • Battery Pack Voltage
    4.2V
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm