  • A42MX36-1CQ208M
A42MX36-1CQ208M
advertisement
Manufacturer No:
A42MX36-1CQ208M
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-A42MX36-1CQ208M
Package:
208-BFCQFP with Tie Bar
Datasheet:
A42MX36-1CQ208M
Description:
3.3V V 3.3mm mm FPGAs MX Series 208-BFCQFP with Tie Bar 0.5mm mm 208
Quantity:
In Stock : 17030
Step5Bar-code shipping tag
A42MX36-1CQ208M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    208-BFCQFP with Tie Bar
  • Number of Pins
    208
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C TC
  • Packaging
    Tray
  • Series
    MX
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    208
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    ALSO OPERATES AT 5V SUPPLY
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V 4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    20
  • Base Part Number
    A42MX36
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of I/O
    176
  • RAM Size
    320B
  • Clock Frequency
    83MHz
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Total RAM Bits
    2560
  • Number of Gates
  • Number of Logic Blocks (LABs)
  • Speed Grade
    1
  • Number of Registers
  • Combinatorial Delay of a CLB-Max
    2.3 ns
  • Number of CLBs
  • Height Seated (Max)
    3.3mm