  • A3P600L-1FGG144I
A3P600L-1FGG144I
advertisement
Manufacturer No:
A3P600L-1FGG144I
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-A3P600L-1FGG144I
Package:
144-LBGA
Datasheet:
A3P600L-1FGG144I
Description:
1.2V V FPGAs ProASIC3L Series 144-LBGA 5mA mA 144
Purchasing and Inquiry
A3P600L-1FGG144I Overview
Fpga chips is supplied in the 144-LBGA package. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. A total of 97 I/Os allow data to be transferred in a more coherent manner. The supply voltage is 1.2V volts. FPGA parts like this belong to the Field Programmable Gate Arrays family. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. With a supply voltage of 1.14V~1.575V, this device operates with ease. FPGAs belonging to the ProASIC3L series are a type of FPGA that belong to the ProASIC3L series of FPGAs. While operating, the operating temperature should be kept within a range of -40°C~100°C TJ. A device such as this one has 97 outputs built into it. Using the Tray layout, this FPGA model can be contained in a very small amount of space. In total, it has 144 terminations on each end. The RAM bits that are offered by this fpga chips are 110592. You can find related parts by using the part number A3P600L, which is its base part number. During the configuration of this FPGA module, the RAM si13.5kBe reaches 13.5kB to ensure that the program runs normally. In order to make it work, 144 pins have been designed. Fpga electronics is possible for this FPGA to perform as per fpga electronics s specifications as long as fpga electronics is mounted in Surface Mount direction. With a 1.2V supply voltage, designers can fully utilize the flexibility of the device. 600000 gates make up the basic block of its construction. The structure of the registers used to store and transfer data consists of 13824 registers. This FPGA can get as fast as 892.86MHz. This device uses a 5mA supply current to operate.
A3P600L-1FGG144I Features
97 I/Os
Up to 110592 RAM bits
144 LABs/CLBs
13824 registers
A3P600L-1FGG144I Applications
There are a lot of Microsemi Corporation A3P600L-1FGG144I FPGAs applications.
  • Device controllers
  • Medical ultrasounds
  • Telecommunication
  • Software-defined radio
  • Audio
  • Secure Communication
  • Industrial,Medical and Scientific Instruments
  • Medical imaging
  • Automotive advanced driver assistance systems (ADAS)
  • Solar Energy
Step5Bar-code shipping tag
A3P600L-1FGG144I
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    144-LBGA
  • Number of Pins
    144
  • Weight
    400.011771mg
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Series
    ProASIC3L
  • JESD-609 Code
    e1
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    144
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.575V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    A3P600L
  • Number of Outputs
    97
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Operating Supply Current
    5mA
  • Number of I/O
    97
  • RAM Size
    13.5kB
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Total RAM Bits
    110592
  • Number of Gates
  • Max Frequency
    892.86MHz
  • Speed Grade
    1
  • Number of Registers
  • Height
    1.05mm
  • Length
    13mm
  • Width
    13mm