  • A1635-2R5475
A1635-2R5475
advertisement
Manufacturer No:
A1635-2R5475
HK JDW NO:
255-A1635-2R5475
Package:
Radial, Can
Datasheet:
A1635-2R5475
Description:
Cap 4.7F 2.5V -20% to 80% 1000 hr (16.5 X 38mm) Radial 7.5mm 0.025 Ohm 70C Bulk
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
A1635-2R5475
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Series
    PowerStor A
  • Size / Dimension
    0.650Dia 16.50mm
  • Tolerance
    -20% +80%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Voltage - Rated
    2.5V
  • Capacitance
    4.7F
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm @ 1kHz
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 70°C
  • Height Seated (Max)
    1.496 38.00mm