  • A-CCS52-Z-SM-R
A-CCS52-Z-SM-R
advertisement
Manufacturer No:
A-CCS52-Z-SM-R
Manufacturer:
ASSMANN WSW Components
HK JDW NO:
93-A-CCS52-Z-SM-R
Package:
Datasheet:
A-CCS52-Z-SM-R
Description:
CONN SOCKET PLCC 52POS TIN
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
A-CCS52-Z-SM-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Bronze
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Number of Pins
    52
  • Housing Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
  • Number of Positions or Pins (Grid)
    52 (4 x 13)
  • Contact Material - Mating
    Phosphor Bronze
  • Contact Material - Post
    Phosphor Bronze
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • Feature
    Closed Frame
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    PLCC
  • HTS Code
  • Contact Finish - Mating
    Tin
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Pitch - Mating
    0.050 1.27mm
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Termination Post Length
    0.130 3.30mm
  • Pitch - Post
    0.050 1.27mm
  • Height
    4.65mm
  • Length
    25.9mm
  • Width
    25.9mm