  • 9TG24S001
9TG24S001
advertisement
Manufacturer No:
9TG24S001
Manufacturer:
Sanyo Denki America Inc.
HK JDW NO:
689-9TG24S001
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
9TG24S001
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Weight
    1.653lb 750.0g
  • Material - Frame
    Aluminum
  • Material - Blade
    Plastic
  • Operating Temperature
    -4~158°F -20°C~70°C
  • Series
    San Ace C175
  • Size / Dimension
    Round - 175mm Dia
  • Feature
    Locked Rotor Protection, Speed Sensor (Tach)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    3 Wire Leads
  • Power (Watts)
    56.4W
  • Voltage - Rated
    24VDC
  • Current Rating (Amps)
    2.35A
  • Approval Agency
    CSA, TUV, UL
  • Lifetime @ Temp
    40000 Hrs @ 60°C
  • RPM
    3900 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Motorized Impellers
  • Air Flow
    409.8 CFM (11.47m3/min)
  • Noise
    69.0 dB(A)
  • Voltage Range
    20.4V~27.6VDC
  • Static Pressure
    2.450 in H2O (610.0 Pa)