  • 9T06031A36R0BAHFT
9T06031A36R0BAHFT
advertisement
Manufacturer No:
9T06031A36R0BAHFT
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-9T06031A36R0BAHFT
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
9T06031A36R0BAHFT
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 36Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
9T06031A36R0BAHFT
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2002
  • Series
    RT
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    36Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Composition
    Thin Film
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Additional Feature
    HIGH PRECISION, LASER TRIMMABLE
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    75V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    0603
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Height
    450μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm