  • 9BD12SC6-1
9BD12SC6-1
advertisement
Manufacturer No:
9BD12SC6-1
Manufacturer:
Sanyo Denki America Inc.
HK JDW NO:
689-9BD12SC6-1
Package:
Datasheet:
9BD12SC6-1
Description:
Blowers DC Blower, 76x20mm 12VDC, Tach
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
9BD12SC6-1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Housing Material
    Plastic
  • Weight
    0.128lb 58.06g
  • Material - Frame
    Plastic
  • Material - Blade
  • Operating Temperature
    -4~158°F -20°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    San Ace B76
  • Size / Dimension
    Rectangular/Rounded - 76mm Lx69.7mm H
  • Feature
    Speed Sensor (Tach)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    3 Wire Leads
  • Power (Watts)
    3.36W
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.280A
  • Approval Agency
    CSA, TUV, UL
  • Operating Supply Voltage
    13.8V
  • Lifetime @ Temp
    40000 Hrs @ 60°C
  • RPM
    4500 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Blower
  • Air Flow
    10.2 CFM (0.286m3/min)
  • Noise
    43.0 dB(A)
  • Voltage Range
    5V~13.8VDC
  • Static Pressure
    1.200 in H2O (298.9 Pa)
  • Width
    20.00mm