  • 9B1TP48P0G001
9B1TP48P0G001
advertisement
Manufacturer No:
9B1TP48P0G001
Manufacturer:
Sanyo Denki America Inc.
HK JDW NO:
689-9B1TP48P0G001
Package:
Datasheet:
9B1TP48P0G001
Description:
DC BLOWER 270X99MM PWM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
9B1TP48P0G001
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Material - Frame
    Aluminum
  • Material - Blade
    Plastic
  • Operating Temperature
    -4~140°F -20°C~60°C
  • Published
    2017
  • Series
    San Ace C221
  • Size / Dimension
    Square - 270mm Lx270mm H
  • Feature
    PWM Control, Speed Sensor (Tach)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    4 Wire Leads
  • Power (Watts)
    132W
  • Voltage - Rated
    48VDC
  • Current Rating (Amps)
    2.75A
  • Approval Agency
    CSA, TUV, UL
  • Lifetime @ Temp
    Varies Based on Temperature
  • RPM
    3650 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Blower, Centrifugal
  • Air Flow
    742.0 CFM (20.78m3/min)
  • Noise
    74.0 dB(A)
  • Voltage Range
    36V~72VDC
  • Static Pressure
    3.052 in H2O (760.0 Pa)