  • 983-037-020R121
983-037-020R121
advertisement
Manufacturer No:
983-037-020R121
Manufacturer:
NorComp
HK JDW NO:
551-983-037-020R121
Package:
Datasheet:
983-037-020R121
Description:
CONN BACKSHELL 37POS 180DEG SHLD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
983-037-020R121
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Material
    Plastic, Metallized
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    983
  • Feature
    Mating Screws 4-40
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Positions
    37
  • Color
    Silver
  • Shielding
    Shielded
  • Plating
    Nickel over Copper
  • Connector Support Type
    CONNECTOR ACCESSORY
  • Cable Type
    Round
  • Accessory Type
    Two Piece Backshell
  • Cable Exit
    180°
  • Hardware
    Strain Relief
  • Height
    48.8mm
  • Length
    69.8mm
  • Width
    16mm