  • 961438-8041604-AR
961438-8041604-AR
advertisement
Manufacturer No:
961438-8041604-AR
Manufacturer:
3M
HK JDW NO:
2-961438-8041604-AR
Package:
Datasheet:
961438-8041604-AR
Description:
961 Series 2 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Through Hole 38 Positions Black
Step5Bar-code shipping tag
961438-8041604-AR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    961
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    38
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Contact Finish - Post (Mating)
    Gold
  • Row Spacing
    0.100 (2.54mm)
  • Length
    41.6052mm
  • Length - Stack Height
    1.252 31.800mm
  • Length - Overall Pin
    1.638 41.600mm
  • Length - Post (Mating)
    0.256 6.500mm
  • Contact Finish Thickness - Post (Mating)
    Flash
  • Length - Tail
    0.130 3.300mm