  • 961268-6804-AR
961268-6804-AR
advertisement
Manufacturer No:
961268-6804-AR
Manufacturer:
3M
HK JDW NO:
2-961268-6804-AR
Package:
Datasheet:
961268-6804-AR
Description:
961 Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Thermoplastic 68-Position Board to Board 0.098 2.50mm Height
Step5Bar-code shipping tag
961268-6804-AR
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Header
  • Number of Positions
    68
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Contact Type
    Male Pin
  • Current Rating (Amps)
    2A
  • Pitch
    2.54mm
  • Insulation Height
    0.098 2.50mm
  • Style
    Board to Board
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Insulation Color
    Black
  • Row Spacing - Mating
    0.100 (2.54mm)
  • Contact Length - Post
    0.130 3.30mm
  • Shrouding
    Unshrouded
  • Contact Finish - Post
    Tin
  • Contact Length - Mating
    0.268 6.80mm
  • Overall Contact Length
    0.496 12.60mm
  • Contact Finish Thickness - Mating
    Flash
  • Contact Finish Thickness - Post
    39.4μin 1.00μm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C