  • 944U161K801ABI
944U161K801ABI
advertisement
Manufacturer No:
944U161K801ABI
HK JDW NO:
192-944U161K801ABI
Package:
Radial, Can
Datasheet:
944U161K801ABI
Description:
CAP FILM 160UF 10% 800VDC RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
944U161K801ABI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    944U
  • Size / Dimension
    3.327Dia 84.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Threaded, Female
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    DC Link, DC Filtering
  • HTS Code
  • Capacitance
    160μF
  • Voltage - Rated DC
    800V
  • Terminal Pitch
    45mm
  • Lead Pitch
    45.0088mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    0.8mOhm
  • Lead Spacing
    1.772 45.00mm
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    230V
  • Diameter
    84.5mm
  • Height
    51mm
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm
  • Length
    101mm