  • 942C12P22K-F
942C12P22K-F
advertisement
Manufacturer No:
942C12P22K-F
HK JDW NO:
192-942C12P22K-F
Package:
Axial
Datasheet:
942C12P22K-F
Description:
CAP FILM 0.22UF 1.2KVDC AXIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
942C12P22K-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 430
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    1.2kV
  • Voltage - Rated AC
    430V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    6mOhm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1200V
  • Lead Diameter
    1.2 mm
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Diameter
    26.5mm
  • Length
    34mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    942C
  • Size / Dimension
    1.043Diax1.339L 26.50mmx34.00mm
  • Tolerance
    ±10%