  • 940C6P47K-F
940C6P47K-F
advertisement
Manufacturer No:
940C6P47K-F
HK JDW NO:
192-940C6P47K-F
Package:
Axial
Datasheet:
940C6P47K-F
Purchasing and Inquiry
940C6P47K-F Overview
In the device, ESR (Equivalent Series Resistance) is 7mOhm.In a temperature range of -55°C~105°C, the device can be operated.
940C6P47K-F Features
7mOhm equivalent series resistance (ESR)
940C6P47K-F Applications
There are a lot of Cornell Dubilier Electronics (CDE) 940C6P47K-F applications of film capacitors.
  • Mobile communications
  • Test and measuring equipment
  • RF Modules
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Coupling, decoupling
  • Bypassing
  • Filtering
  • TV and monitor sets
  • Lighting
  • VCO's
Step5Bar-code shipping tag
940C6P47K-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    940C
  • Size / Dimension
    0.610Diax1.339L 15.50mmx34.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 275
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Voltage - Rated AC
    275V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7mOhm
  • Lead Diameter
    1 mm
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Diameter
    15.5mm
  • Length
    34mm