  • 940C12P1K-F
940C12P1K-F
advertisement
Manufacturer No:
940C12P1K-F
HK JDW NO:
192-940C12P1K-F
Package:
Axial
Datasheet:
940C12P1K-F
Description:
940C 0.1μF Film Capacitor ±10% Axial PC Pins 1.2kV-DC 500V-AC Polypropylene (PP), Metallized PCB, Through Hole
Quantity:
In Stock : 322
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
940C12P1K-F
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    940C
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.610Diax1.339L 15.50mmx34.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 500
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    1.2kV
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    41mm
  • Dielectric
    PP
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    9mOhm
  • Lead Diameter
    1 mm
  • Voltage
    1.2kV
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Diameter
    15.5mm