  • 929715-08-25-EU
929715-08-25-EU
advertisement
Manufacturer No:
929715-08-25-EU
HK JDW NO:
2-929715-08-25-EU
Package:
Datasheet:
929715-08-25-EU
Description:
929 Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT) 50-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height
Step5Bar-code shipping tag
929715-08-25-EU
  • Insulation Material
    Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Connector Type
    Header
  • Number of Positions
    50
  • Number of Rows
    2
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Contact Type
    Male Pin
  • Current Rating (Amps)
    2.5A
  • Insulation Height
    0.100 2.54mm
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Insulation Color
    Black
  • Row Spacing - Mating
    0.100 (2.54mm)
  • Shrouding
    Unshrouded
  • Contact Length - Mating
    0.318 8.08mm