  • 9250A-105-TR-RC
9250A-105-TR-RC
advertisement
Manufacturer No:
9250A-105-TR-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-9250A-105-TR-RC
Package:
Axial
Datasheet:
9250A-105-TR-RC
Description:
FIXED IND 1MH 70MA 17.5 OHM TH
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
9250A-105-TR-RC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    TUBULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    9250A
  • Size / Dimension
    0.162Diax0.410L 4.11mmx10.41mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Cylindrical
  • Military Standard
    Not
  • Lead Length
    25.4mm
  • Lead Diameter
    635 μm
  • Inductance
    1mH
  • Test Frequency
    790kHz
  • DC Resistance (DCR)
    17.5Ohm Max
  • Max DC Current
    70mA
  • Frequency - Self Resonant
    3.8MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Q @ Freq
    60 @ 790kHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    60
  • Current - Saturation
    40mA
  • Q Factor
    60
  • DC Current
    70mA
  • Diameter
    4.11mm